Munkavégzéssel összefüggő rákos megbetegedések

A munkahelyeket Európa- sőt világszerte leginkább fenyegető egészségügyi problémák egyike a munkavégzéssel összefüggő rákos megbetegedés. 2015-ben az Unióban és a többi fejlett országban becslések szerint ez okozta a munkavégzéssel összefüggő halálesetek 53 %-át. A 2016-os, a rákkeltő anyagokkal kapcsolatos ütemterv szerint az Unió területén a rákkeltő anyagoknak való expozíció következtében minden évben körülbelül 120 000 munkavégzéssel összefüggő rákos megbetegedés történik, amelyek körülbelül 80 000 halálesetet okoznak évente.

A sugárzás, a stressz, valamint a munkaszervezéssel és -körülményekkel kapcsolatos egyéb tényezők szintén összefüggésbe hozhatók a munkavégzéssel összefüggő rákos megbetegedésekkel. Emellett egyre több bizonyíték támasztja alá, hogy az endokrin rendszert károsító anyagoknak (pl. egyes peszticideknek) és nanoanyagoknak való expozíció szintén rákot okozhat.

Ezen aggasztó statisztikák miatt intézkedni kellett. Az Európai Bizottság 2017-ben elkötelezte magát amellett, hogy egy munkahelyi biztonságra és egészségvédelemre irányuló kezdeményezés révén megvédi a munkavállalókat a munkával összefüggő daganatos megbetegedésekkel szemben. Ezt részben a rákkeltő anyagokra és mutagénekre vonatkozó irányelv felülvizsgálatával érte el, amelynek során expozíciós határértékeket határoztak meg az európai munkahelyeken legelterjedtebb rákkeltő vegyi anyagokra nézve.

Lásd a projektet: Felmérés a munkavállalóknak a rák kockázati tényezőivel szembeni kitettségéről Európában