Fellépés a munkával kapcsolatos rákos megbetegedések ellen
Becslések szerint az EU-ban a munkához köthető elhalálozások vezető oka a rák. Egyértelmű, hogy többet lehetne tenni a munkahelyi rákos megbetegedések számának csökkentése érdekében, ezért 2016. május 25-én hat európai szervezet egyezményt írt alá, amely értelmében önkéntes akcióprogram segítségével növelik a munkahelyi rákkeltő anyagokkal szembeni kitettségből eredő kockázatokkal kapcsolatos tudatosságot és segítik a helyes gyakorlatok megosztását.
A résztvevő partnerek:
- Osztrák Szövetségi Munkaügyi, Szociálisügyi és Fogyasztóvédelmi Minisztérium
- BUSINESSEUROPE (európai munkáltatók)
- Európai Munkahelyi Biztonsági és Egészségvédelmi Ügynökség (EU-OSHA)
- Európai Bizottság
- Európai Szakszervezetek Szövetsége
- Holland Szociális- és Munkaügyi Minisztérium
Az egyezményt 2019. november 28-án megújították, és ekkor írta alá a Finn Szociális- és Egészségügyi Minisztérium és a Német Szövetségi Munkaügyi és Szociálisügyi Minisztérium, amelyek képviselői a négy európai partner mellett (Európai Bizottság, EU-OSHA, ESZSZ és Business Europe) Ausztriának és Hollandiának is megköszönték az elkötelezettségüket.
A Német Szövetségi Munkaügyi és Szociálisügyi Minisztérium (BMAS) és a Munkahelyi Biztonsági és Egészségvédelmi Szövetségi Intézet (BAuA) által 2020. november 9–10. között szervezett „STOP cancer in the workplace” (Előzzük meg a munkahelyi rákos megbetegedéseket) német elnökségi konferencián az ütemtervben részt vevő partnerek a 2020–2024-es időszakra vonatkozóan új stratégiát mutattak be.
2020–2024-es időszakra vonatkozó stratégia
A 2020–2024 közötti időszakra szóló négy célkitűzés a következő:
- a rákkeltő anyagokkal szembeni kitettség kockázatainak és a megelőző intézkedések egész Európában való bevezetése szükségességének tudatosítása a vállalkozások és a munkavállalók körében;
- a vállalkozások és a munkavállalók támogatása a rákkeltő anyagokkal szembeni munkahelyi kitettség megelőzésében és ezen anyagok munkaerőre kifejtett hatásának minimalizálásában;
- az európai fellépés hangsúlyosabbá tétele érdekében az érdekelt felek mozgósítása és az érintett felek részvételének fokozása;
- az innováció középpontba helyezésével a kutatási eredmények és a vállalkozások igényei közötti szakadék áthidalása.
Részvétel az ütemtervben
2021-től az ütemtervben részt vevő partnerek a további fellépés érdekében számos, a munkavállalók rákkeltő anyagokkal szembeni kitettségének megelőzésére irányuló tevékenységben fognak részt vállalni. Ezek az úgynevezett „kihívások” mind hozzájárulnak a négy fő cél eléréséhez. A kihívásokat az ütemtervben részt vevő partnerek kis csoportjai vezetik és hajtják végre. A sikerhez azonban mások közreműködésére is szükségük van. A fent említett nyolc partner mellett több ország is csatlakozik majd a tevékenységekhez. Európai szervezetek szintén részt vehetnek a kihívások teljesítésében.
Kezdeményezése benyújtásához keresse fel a https://www.roadmaponcarcinogens.eu weboldalt.
További teendők
Az EU-OSHA segítséget nyújt a program előmozdításához, és támogatni fogja a partnereket a rendezvények megszervezésében a tudatosság növelése és az előrehaladás értékelése érdekében. A program keretében megvalósítandó fellépések több uniós elnökségi időszakra esnek. Az EU-OSHA támogatást fog nyújtani ezen rendezvények és az ütemtervben szereplő tevékenységek megszervezéséhez és népszerűsítéséhez.
További információk
Tekintse meg az ütemtervet, amelyben megtalálja a munkahelyi rákos megbetegedések csökkentésére irányuló közös erőfeszítések minden részletét.
Az OSHwiki-n számos kapcsolódó cikket talál az alábbi témákban:
- Rákkeltő, mutagén és reprodukciót károsító anyagok
- A foglalkozási megbetegedések terhe
- Foglalkozási expozíciós határértékek
Tekintse meg weboldalunkon az EU-OSHA munkavállalók körében végzett felmérését a rákos megbetegedések kockázati tényezőiről
A német elnökség 2020. november 9–10. közötti konferenciájának jegyzőkönyve és a konferencia összefoglalója
A finn uniós elnökség 2019. november 27–28. közötti konferenciájának jegyzőkönyve
Az EU-OSHA ütemtervhez kapcsolódó rendezvénye – A+A, 2017. október 18. – Online összefoglaló a szemináriumról