Az európai munkaerő-állomány egyre idősödik: a nyugdíjkorhatár számos tagállamban emelkedik, ezért sok munkavállalónak valószínűleg hosszabb ideig kell dolgoznia. Ennek megfelelően több munkavállaló betegszik majd meg, tehát a munkahelyek fenntarthatóságának biztosítása érdekében hatékony munkába való visszatérésre vonatkozó politikákra van szükség.
Közepestől hosszú időtartamúig terjedő betegállományt követően a munkába való visszatérés igen összetett folyamat. Számos lépést foglal magában és olyan szakmák együttműködését igényli, amelyek nem szükségszerűen rendelkeznek tapasztalattal e téren. A munkába való visszatérés központjában a munkahelynek kell állnia. Éppen ezért az EU-OSHA a rehabilitációval és a munkába való visszatéréssel kapcsolatos politikák és rendszerek kutatására adott megbízást, amely összegyűjti a helyes gyakorlatokat Európa minden területéről.
Európában évről-évre nagyjából 1,6 millió munkaképes korú embert diagnosztizálnak rákkal. A munkavégzéssel összefüggő rákos megbetegedésekre vonatkozó EU-OSHA munkaértekezleten bemutatott kutatás szerint azonban annak ellenére, hogy léteznek a váz- és izomrendszeri megbetegedésekre (MSD) és a stresszel kapcsolatos egészségügyi problémákra vonatkozó intézkedések, a rákkal – ideértve a munkavégzéssel összefüggő rákos megbetegedéssel – küzdő munkavállalók számára kevés reintegrációs és munkába való visszatérésre irányuló intézkedés áll rendelkezésre.
Egyre több rák túlélő tér vissza a munkába. Fontos elősegíteni a rák túlélőinek rehabilitációját, mind e sérülékeny csoport jóllétének előmozdítása, mind pedig a kapcsolódó társadalmi és gazdasági hatások csökkentése érdekében. Az EU-OSHA foglalkozott ezzel a kérdéssel és a rákból felépülők rehabilitációjára és munkába való visszatérésére vonatkozó áttekintést és a vállalkozásoknak címzett ajánlásokat tett közzé.
Rehabilitáció és visszatérés a munkába a rákból felépülve: Szakirodalmi áttekintés
9 rehabilitációra/munkába való visszatérésre vonatkozó esettanulmány