Napo – Biztonság és mosoly

Image
Napo — safety with a smile

Napo, a rajzfilmsorozat hőse humoros formában és elgondolkodtató módon nyújt bevezetést a munkahelyi biztonsággal és egészségvédelemmel kapcsolatos témákba és a kockázatmegelőzésbe.

Napo egy ipari területen vagy ágazatban dolgozó munkavállalót testesít meg, aki gyakran ki van téve munkahelyi veszélyeknek és veszélyes helyzeteknek. Napo aktívan részt vesz a kockázatok felismerésében, és gyakorlati megoldásokat nyújt a vészhelyzetek kezelésére.

Napo az EU-OSHA „Egészséges munkahelyek”kampányainak fő nagykövete. Kisfilmjei közül több kapcsolódik ezekhez a kampányokhoz, illetve támogatja azok megvalósítását. A főbb kampányrendezvényeken személyesen is jelen van.

Napo-filmek

Napo és munkatársai nyelvek nélkül fejezik ki magukat a rajzfilmsorozat epizódjaiban, aminek köszönhetően bármilyen hátterű és kultúrájú korcsoportok képesek megérteni Napót és azonosulni vele. A filmek számos biztonsági és egészségvédelmi témát érintenek, köztük az alábbiakat:

Új filmeket rendszeresen, a témák meghatározását követően adnak ki. A kisfilmeket a munkahelyi biztonsággal és egészségvédelemmel foglalkozó európai szervezetek egy kis csoportjából és az EU-OSHA-ból álló Napo Konzorcium készíti.

Napo a munkahelyen

Ezek az online források segítik a szervezeteket abban, hogy a Napo-filmeket ne csupán az egészségi és biztonsági problémákra való figyelemfelkeltésre használják, hanem arra is, hogy csoportos vitákat kezdeményezzenek saját alkalmazottaik és az ellátási láncaikban dolgozó munkavállalók között. Az eszközök szakmai képzéseken való használatra is alkalmasak.

Az első sorozat, amelynek címe „A váz- és izomrendszeri megbetegedések megértése”, abban segít az egyéneknek és a szervezeteknek, hogy a munkavállaló életének minden oldaláról megvizsgálják a váz- és izomrendszeri megbetegedéseket, például a hátfájást, a felső végtagi rendellenességeket és az ismétlődő megterhelés okozta sérüléseket. Ez a fajta gondolkodás segítheti a szervezeteket abban, hogy teljes körű megoldásokat dolgozzanak ki a váz- és izomrendszeri megbetegedések hatásának csökkentésére, ezáltal segítve a kielégítő munkahelyi élet biztosítását az egyének, a családjaik és a közösségeik számára.

A NAPO tanári eszköztára

Napo általános iskolás gyermekekkel is segít megismertetni a biztonság és egészségvédelem témaköreit. Az EU-OSHA a Napo Konzorcium támogatásával tervezte meg a tanároknak szóló online munkahelyi biztonsági és egészségvédelmi oktatási eszközöket. A rendelkezésre álló tanulmányi csomagok a következőket tartalmazzák:

  • Fő mondanivalókat és a tanulási célokat
  • A javasolt feladatokat és internetes forrásokat
  • 45 perces óraterveket

A sikeres próbaprojektet követően az óraterveket Európa-szerte továbbfejlesztik és kibővítik.

Napo Konzorcium

A Napo filmkonzorcium a Munkahelyi Biztonság és Egészségvédelem Európai Évének (1992–1993), illetve az Európai Bizottság által rendezett Európai Filmfesztiválnak köszönhetően alakult ki.

A Bizottság abban a meggyőződésben támogatta a Filmfesztivált, hogy lehetséges azonosítani és az egész Unióban történő felhasználásra adaptálni a legjobb filmeket. Ez nehéznek bizonyult. Sok filmet olyan kereskedelmi produkciós cégek készítettek, amelyek nem voltak hajlandóak feladni a jogaikat. A kulturális különbségek következtében a képek, cselekmények és a „jelleg és forma” megnehezítették a filmek országhatárokon átnyúló adaptálását és közvetítését.

Az 1995. évi strasbourgi Filmfesztivált követően négy aktív, Franciaországból, Németországból, Svédországból és az Egyesült Királyságból származó kommunikációs szakember találkozót szervezett, hogy megvitassák azokat a módokat, amelyek révén lehetőség nyílna egy olyan film megrendelésére és gyártására, amelyet egész Európában felhasználhatnának.

The Napo Consortium currently comprises eight members: AUVA (Austria), CIOP (Poland), DGUV (Germany), EU-OSHA (Bilbao, Spain), INAIL (Italy), INRS (France), SUVA (Switzerland) and TNO (Netherlands).

A Napo Konzorcium jelenleg nyolc tagból áll, amelyek a következők: AUVA (Ausztria); CIOP (Lengyelország); DGUV (Németország); EU-OSHA (Bilbao, Spanyolország); INAIL (Olaszország); INRS (Franciaország); SUVA (Svájc); és TNO (Hollandia).