Vnútorná kontrola sa vzťahuje na všetky činnosti bez ohľadu na to, či majú alebo nemajú finančnú povahu. Je to proces, ktorý pomáha organizácii dosiahnuť jej ciele, udržiavať operačnú a finančnú výkonnosť a zároveň dodržiavať pravidlá a predpisy. Podporuje správne rozhodovanie, zohľadňuje riziká ohrozujúce dosiahnutie cieľov a prostredníctvom nákladovo efektívnych kontrol ich znižuje na prijateľnú úroveň.
Rámec vnútornej kontroly agentúry EU-OSHA je v súlade s revidovaným rámcom vnútornej kontroly Európskej komisie [C(2017) 2373 final z 19. apríla 2017]. Rámec vnútornej kontroly pozostáva z piatich zložiek vnútornej kontroly a 17 zásad. Na základe každoročného hodnotenia rizík vypracuje agentúra EU-OSHA akčný plán a pokiaľ je to možné, prijíma opatrenia na minimalizáciu rizík.
Ďalej je uvedených päť zložiek vnútornej kontroly a 17 zásad:
Kontrolné prostredie
1. Agentúra EU-OSHA preukazuje odhodlanie presadzovať integritu a etické hodnoty.
2. Správna rada preukazuje nezávislosť od riadenia a monitoruje rozvoj a výkonnosť vnútornej kontroly.
3. Riaditeľ vytvára štruktúry, hierarchické vzťahy a stanovuje príslušné právomoci a zodpovednosti v rámci plnenia cieľov.
4. Agentúra EU-OSHA preukazuje odhodlanie prilákať, rozvíjať a udržať kompetentných jednotlivcov v súlade so svojimi cieľmi.
5. Agentúra EU-OSHA od jednotlivých zamestnancov vyžaduje, aby niesli zodpovednosť za svoje povinnosti v oblasti vnútornej kontroly v rámci plnenia cieľov.
Hodnotenie rizík
6. Agentúra EU-OSHA špecifikuje ciele dostatočne jasne, aby bolo možné identifikovať a hodnotiť riziká súvisiace s plnením týchto cieľov.
7. Agentúra EU-OSHA identifikuje riziká ohrozujúce dosiahnutie cieľov v celej organizácii a analyzuje riziká ako základ na určenie toho, ako by sa tieto riziká mali riadiť.
8. Agentúra EU-OSHA berie do úvahy možné podvody pri hodnotení rizík ohrozujúcich dosiahnutie jej cieľov.
9. Agentúra EU-OSHA identifikuje a posudzuje zmeny, ktoré by mohli významne ovplyvniť systém vnútornej kontroly.
Činnosti kontroly
10. Agentúra EU-OSHA vyberá a rozvíja činnosti kontroly, ktoré prispievajú k zmierňovaniu rizík ohrozujúcich dosiahnutie cieľov na prijateľnú úroveň.
11. Agentúra EU-OSHA vyberá a rozvíja všeobecné činnosti kontroly v oblasti technológií na podporu dosiahnutia cieľov.
12. Agentúra EU-OSHA zavádza činnosti kontroly prostredníctvom svojich politík, v ktorých sa stanovuje, čo sa očakáva, a postupov, ktorými sa politiky zavádzajú do praxe.
Informačné a komunikačné činnosti
13. Agentúra EU-OSHA získava alebo vytvára a používa relevantné informácie o kvalite na podporu fungovania vnútornej kontroly.
14. Agentúra EU-OSHA interne oznamuje informácie vrátane cieľov a povinností v oblasti vnútornej kontroly, ktoré sú potrebné na podporu fungovania vnútornej kontroly.
15. Agentúra EU-OSHA komunikuje s externými stranami o záležitostiach, ktoré majú vplyv na fungovanie vnútornej kontroly.
Monitorovacie činnosti
16. Agentúra EU-OSHA vyberá, rozvíja a vykonáva priebežné a/alebo samostatné hodnotenia s cieľom zistiť, či sú zložky vnútornej kontroly zavedené a fungujú.
17. Agentúra EU-OSHA včas identifikuje nedostatky v oblasti vnútornej kontroly a oznamuje ich tým stranám, ktoré sú v prípade potreby zodpovedné za prijatie nápravných opatrení.