Az EU keményen munkálkodik azon, hogy a gazdasági növekedést és a környezetvédelem szükségességét egyensúlyba hozza. Ennek érdekében ambiciózus célokat tűzött maga elé az üvegházhatásúgáz-kibocsátás csökkentése, az energiahatékonyság növelése, a megújuló energiák előmozdítása és a hulladék csökkentése terén.
Törekvései nyomán számos zöld munkahely jött létre – olyan munkahelyek, amely hozzájárulnak a környezet megóvásához, vagy korábbi állapotának helyreállításához. Ha azonban azt szeretnénk, hogy ezek a munkahelyek valóban fenntarthatóak legyenek, biztonságos, egészséges és tisztességes munkakörülményeket kell biztosítanunk az ott dolgozók számára. Egy zöld munkahelynek a munkavállalók és a környezet szempontjából egyaránt megfelelőnek kell lennie.
Melyek a zöld munkahelyek?
Hogyan nő a „zöld gazdaság”?
Miért fontos a munkahelyi biztonság és egészségvédelem kérdése a zöld munkahelyeken?
A „zöld” szót hajlamosak vagyunk a biztonsággal társítani, de ami jó a környezetnek, még nem feltétlenül jó a zöld munkahelyeken alkalmazott munkavállalók egészségvédelme és biztonsága szempontjából. Néhány esetben már eddig is szemtanúi voltunk annak, hogy a környezet védelmét szolgáló új jogszabályok és technológiák alkalmazása során a munkavállalók nagyobb kockázatnak lettek kitéve. A hulladéklerakókban tárolt hulladék mennyiségének csökkentésével például nőtt a hulladékfeldolgozást végző munkavállalók körében előforduló balesetek és betegségek száma.
A zöld munkahelyeken alkalmazott új technológiák és munkafolyamatok új veszélyforrásokat teremthetnek, amelyek kezeléséhez a készségek új csoportjára van szükség: a „régi” munkahelyi egészségvédelmi és biztonsági ismereteket nem lehet egyszerűen átültetni. Egy napenergiával működő vízmelegítő berendezés felszereléséhez például egyszerre van szükség egy tetőfedő, egy vízvezetékszerelő és egy villanyszerelő készségeire.
A zöld gazdaság növekedésének várhatóan gyors üteme készséghiányt idézhet elő, ami azzal járhat, hogy a tapasztalatlan munkavállalóknak olyan folyamatokban kell részt venniük, amelyekre nem képezték ki őket, és ezért veszélybe kerülhet az egészségük és biztonságuk. A munkaerőn belüli, készségek mentén tapasztalható polarizáció is erősödhet, amely az alacsonyan képzett munkavállalókat arra késztetheti, hogy rosszabb munkakörülményekkel is beérjék. Végül, de nem utolsósorban a gazdasági és politikai nyomás is a munkahelyi biztonsági és egészségvédelmi szempontok figyelmen kívül hagyásához vezethet.
Ahhoz, hogy a zöld munkahelyek valóban fenntarthatóak legyenek, biztosítanunk kell, hogy a környezet mellett a munkavállalók egészségének és biztonságának is a javára szolgáljanak. A zöld gazdaságban, csakúgy mint máshol, a megfelelő munkahelyi biztonság és egészségvédelem döntő szerepet játszik a versenyképesség és a termelékenység növelésében. Ezért e gyorsan fejlődő területen is biztosítanunk kell, hogy ami jó a környezetnek, jó legyen a munkavállalóknak is.
Mit tesz az EU-OSHA a zöld munkahelyek új és újonnan felmerülő munkahelyi biztonsági és egészségvédelmi kockázatainak megelőzése érdekében?
A zöld gazdaság növekedésének várhatóan gyors ütemére tekintettel fontos, hogy már megjelenésük előtt számolni tudjunk minden olyan új és újonnan felmerülő munkahelyi biztonsági és egészségvédelmi kockázattal, amely a zöld munkahelyeken előfordulhat. Ennek érdekében az EU-OSHA részletes előrejelző vizsgálatot folytatott, amelyben áttekintette, hogy 2020-ig várhatólag hogyan fognak fejlődni a zöld munkahelyek, és ez milyen kihívásokat tartogathat a munkahelyi biztonság és egészségvédelem területén. A vizsgálat során az EU-OSHA számos lehetséges jövőbeni forgatókönyvet felállított aszerint, hogy miként fejlődhetnek a zöld technológiák különböző gazdasági és társadalmi körülmények között. A vizsgálat célja, hogy felhívja a figyelmet e terület esetleges munkahelyi biztonsági és egészségvédelmi kockázataira és különböző eszközökkel segítse – elsősorban az uniós politikai döntéshozókat – a jövő munkahelyeinek kialakításához, valamint az európai munkavállalók egészségének és biztonságának megőrzéséhez.
További információ:
Előretekintési jelentés a zöld munkahelyeken belüli munkahelyi biztonságról és egészségvédelemről
Gyakorlati információ a zöld munkahelyek biztonsági és egészségvédelmi kockázatainak megelőzéséhez
Az EU-OSHA részletesen is megvizsgálta a munkahelyi biztonság és egészségvédelem egyes, környezetbarát technológiákhoz kapcsolódó kérdéseit. A kisléptékű napenergia-hasznosításhoz, a zöld építkezéshez és a szélenergia-hasznosításhoz hasonló technológiákkal a kilátásokat elemző tanulmány részletesen is foglalkozik.
További információk:
- E-tájékoztató a munkahelyi biztonságról és egészségvédelemről és a kisléptékű napenergia-hasznosításról
- E-tájékoztató a munkahelyi biztonságról és egészségvédelemről és a zöld épületekről
- A munkahelyi biztonság és egészségvédelem és a szélenergia: olvassa el a jelentést és az összefoglalót tartalmazó e-tájékoztatót
Az ellenőrzőlisták segítségével könnyebben azonosíthatja az alkalmazottak egészségével és biztonságával kapcsolatos veszélyeket e környezetbarát technológiák kapcsán, illetve itt talál példákat a megelőzést szolgáló intézkedésekre is. Ezek az ellenőrzőlisták a munkahelyi kockzatértékelési eljárás támogatására is használhatók: