Agentúra EU-OSHA sa zaväzuje zlepšovať prevenciu a zisťovanie podvodov a podmienok vyšetrovania podvodov a dosiahnuť adekvátnu nápravu a odrádzajúci účinok pomocou primeraných a odrádzajúcich sankcií a rešpektujúc náležitý postup.
Prevencia podvodov
Na tento účel prijala agentúra komplexnú stratégiu boja proti podvodom, v ktorej sú vymedzené zodpovednosti rôznych zainteresovaných strán.
Je to v súlade s nariadením agentúry o rozpočtových pravidlách (článok 30 a 111) a s požiadavkami plánu realizácie na dodržiavanie spoločného prístupu medziinštitucionálnej pracovnej skupiny k budúcnosti agentúr EÚ.
Užitočné odkazy
- Usmernenia agentúry EU-OSHA k oznamovaniu protispoločenskej činnosti
- Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ, Euratom) č. 883/2013 z 11. septembra 2013 o vyšetrovaniach vykonávaných Európskym úradom pre boj proti podvodom (OLAF)
- Medziinštitucionálna dohoda medzi Európskym parlamentom, Radou a Komisiou o vnútorných vyšetrovaniach vykonávaných Európskym úradom pre boj proti podvodom (OLAF)
Prevencia a riadenie konfliktu záujmov
EU-OSHA sa takisto usiluje o zabezpečenie integrity svojich rozhodnutí a sprístupňovaných informácií, ako aj o posilnenie zodpovednosti za svoju prácu a aktivity. Riadenie a prevencia konfliktu záujmov preto zohrávajú dôležitú úlohu.
Členovia správnej rady a členovia výkonnej rady predkladajú vyhlásenie o záujmoch a o neexistencii konfliktu záujmov pri vymenovaní do funkcie a potom každé štyri roky v súlade so stratégiou agentúry v oblasti prevencie a riadenia konfliktu záujmov. Všetky informácie sú k dispozícii na webovom sídle. Rovnaké ustanovenia sa týkajú externých expertov.
Okrem toho, s cieľom zabezpečiť transparentnosť, sa uverejňujú aj prijaté vyhlásenia o neexistencii konfliktu záujmov, ktoré predložil výkonný riaditeľ a vedúci riadiaci pracovníci.
Užitočné odkazy
Stratégia agentúry o riadení konfliktu záujmov
Prijaté vyhlásenia o neexistencii konfliktu záujmov členov riadiacej rady, výkonnej rady a poradných skupín