Ühtlustatud standard on standard, mille on Euroopa Komisjoni nõudel vastu võtnud üks Euroopa standardiorganisatsioonidest – Euroopa Standardikomitee (CEN), Euroopa Elektrotehnika Standardikomitee (CENELEC) või Euroopa Telekommunikatsioonistandardite Instituut (ETSI).
N-ö uus lähenemisviis on uuenduslik tehnilise ühtlustamise viis, mille sisuks on kohustuste jagamine Euroopa seadusandja ja Euroopa standardiorganisatsioonide vahel.
Uue lähenemisviisi põhimõtted on järgmised.
- Euroopa direktiivides määratletakse põhinõuded, et tagada töötajate tervise ja ohutuse, tarbijaõiguste ning keskkonna kõrgetasemeline kaitse. Uue lähenemise direktiivid põhinevad Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklil 114 (endine EÜ asutamislepingu artikkel 95), mis võimaldab kaupade vaba liikumist soodustavate meetmete võtmist.
- Direktiivides toodetele esitatavatele põhinõuetele vastavate ühtlustatud standardite koostamise ülesanne usaldatakse Euroopa standardiorganisatsioonidele (Euroopa Standardikomitee, Euroopa Elektrotehnika Standardikomitee ja Euroopa Telekommunikatsioonistandardite Instituut).
- Eeldatakse, et ühtlustatud standarditele vastavad tooted täidavad standardis esitatud põhinõuded (vastavuseeldus, CE-märgis), ning liikmesriigid peavad lubama nende toodete vaba liikumist.
- Standardite kasutamine jääb vabatahtlikuks. Võimalikud on ka alternatiivsed standardid, kuid sel juhul on tootjad kohustatud tõestama, et nende tooted vastavad põhinõuetele.
Lisateave uue lähenemisviisi raames vastu võetud direktiivide kohta on veebilehe direktiivide jaotises ja järgmistel Euroopa Komisjoni veebilehtedel:
-
https://ec.europa.eu/growth/index_en.htm (esileht)
-
https://ec.europa.eu/growth/single-market/ce-marking/index_en.htm (CE-märgise jaotis)
Euroopa ja rahvusvahelised standardiorganisatsioonid
Riiklikud standardiorganisatsioonid
Euroopa Elektrotehnika Standardikomitee (CENELEC) liikmed