Harmonizovanou normou se rozumí norma přijatá jednou z evropských organizací pro normalizaci – Evropským výborem pro normalizaci (CEN), Evropským výborem pro normalizaci v elektrotechnice (CENELEC) a Evropským úřadem pro telekomunikační normy (ETSI) – na základě žádosti Evropské komise.
Tzv. nový přístup představuje inovační způsob technické harmonizace rozdělením povinností mezi evropského zákonodárce a evropské orgány pro normy.
Nový přístup vychází z následujících základních zásad:
- Evropské směrnice definují „základní požadavky“ s cílem zajistit vysokou úroveň ochrany zdraví, bezpečnosti a ochrany spotřebitelů nebo ochrany životního prostředí. Směrnice podle nového přístupu se opírají o článek 114 Smlouvy o fungování Evropské unie (původně článek 95 Smlouvy o ES), který umožňuje přijímat opatření pro zlepšení volného pohybu zboží.
- Úkol vypracovat odpovídající harmonizované normy, které splňují základní požadavky na výrobky stanovené směrnicemi, je svěřen evropským organizacím pro normalizaci (CEN, CENELEC a ETSI).
- Výrobky, které jsou v souladu s harmonizovanými normami, mají dle předpokladů splňovat odpovídající základní požadavky (předpoklad shody, značení CE) a členské státy musí akceptovat volný pohyb takových výrobků.
- Uplatňování těchto norem je nadále dobrovolné. Možné jsou i alternativní normy, ale výrobci jsou pak povinni prokázat, že jejich výrobky splňují základní požadavky.
Podrobné informace o směrnicích přijatých podle nového přístupu lze najít v oddíle o směrnicích nebo na těchto internetových stránkách Evropské komise:
-
https://ec.europa.eu/growth/index_en.htm (domovská stránka)
-
https://ec.europa.eu/growth/single-market/ce-marking/index_en.htm (oddíl o značení CE)
Odkazy na evropské a mezinárodní orgány pro normalizaci
Vnitrostátní orgány pro normalizaci
Členové organizace CENELEC