Az EU 2021–2027-es munkahelyi biztonsági és egészségvédelmi stratégiai kerete

Image

Az Európai Bizottság 2021–2027-es munkahelyi biztonsági és egészségvédelmi stratégiai kerete meghatározza a főbb prioritásokat és intézkedéseket a munkavállalók egészségének és biztonságának javításához, a gazdaság, a demográfia és a munkavégzési minták gyors változásainak kezelésével.

Stratégiai prioritások

A stratégiai keret háromoldalú megközelítést alkalmaz az uniós intézmények, a tagállamok, a szociális partnerek és más érdekelt felek bevonásával, és három kiemelt prioritásra helyezi a hangsúlyt:

  1. a változások előrejelzése és kezelése a zöld, digitális és demográfiai átállással összefüggésben;
  2. a munkával összefüggő balesetek és megbetegedések megelőzése, és a Vision Zero („zéró-elképzelés”) megközelítésre való törekvés a munkával összefüggő halálesetek tekintetében;
  3. a felkészültség fokozása a jelenlegi és jövőbeli egészségügyi válsághelyzetek megválaszolásában.

A keret megvalósítása – az EU-OSHA meghatározó szerepe

A keret sikere az uniós, nemzeti, ágazati és vállalati szintű megvalósítástól függ, amelynek a kulcsa a hatékony végrehajtás, a szociális párbeszéd, a finanszírozás, a figyelemfelhívás és az adatgyűjtés. Kiterjedt partneri hálózata révén az EU-OSHA alkalmas arra, hogy ösztönözze a fellépést, az együttműködést és az eszmecserét, és megvalósítsa a keret célkitűzéseit.

Az EU-OSHA előrejelző tanulmányainak és áttekintő projektjeinek célja, hogy előre jelezzék a kockázatokat és meghatározzák a prioritásokat, hogy információval segítsék a munkahelyi egészségvédelem és biztonság gyakorlatának és politikájának fejlesztését az olyan területeken, mint a digitalizáció és a zöld munkahelyek, valamint a stressz és a pszichoszociális kockázatok. Az EU-OSHA ezenkívül könnyen hozzáférhető forrásokat is biztosít, hogy segítse a munkahelyeket a prevenció gyakorlatba való átültetésében, amihez útmutatók sokaságát készítette el, hogy segítse a munkavállalók biztonságának megőrzését a világjárvány alatt, akár a frontvonalban dolgoznak, akár otthonról. A rákkeltő anyagokkal kapcsolatos ütemtervben való részvételével és az Egészséges munkahelyek kampányaival az ügynökség már bizonyította, hogy elkötelezetten törekszik az EU munkahelyi egészségvédelmi és biztonsági politikája egyik sarokkövének, a megelőzés kultúrájának terjesztésére Európában és határain túl.

Ismerje meg az EU 2021–2027-es munkahelyi biztonsági és egészségvédelmi stratégiai keretét!